Skudras var nenogurstoši rosīties visas dienas garumā. Tās stiepj uz pūzni dažādus zariņus, kukaiņus, vabolītes un tārpus un tādējādi palīdz atbrīvot dārzu no kaitēkļiem. Arī mēs paši cenšamies būt čakli kā skudriņas, bet visam ir savas robežas.
Reizēm skudrām patīk apmesties vietās, kuras mums ir svarīgas, piemēram, vienīgajās dārza vai puķu dobēs. Šādās reizēs skudras mūsu izpratnē jau pašas kļūst par kaitēkļiem. Ļaut tām palikt turpat un samierināties ar zaudējumiem, likvidēt vai vismaz ierobežot – iespējas ir dažādas un katrā situācijā būs cits risinājums. Ja ir daudz dobes, plaši lauki vai sirds, varam ļaut skudrām dzīvot netraucēti, taču ne vienmēr tas ir iespējams. Turpinājumā aplūkosim, kā ierobežot skudras un, kā ar tām cīnīties maksimāli efektīvi.
Skudru postījumu veidi
- Izveido pūzni dārza dobēs, zālienā vai puķu dobēs (nograuž saknes, mazina ražu vai augu dīgtspēju).
- Audzē laputis, kuras nograuž lapas. Sevišķi no tā cieš ķirši.
- Dažas skudru sugas, sevišķi sarkanās skudras (mīzenes) ir agresīvas, aizsargā savu teritoriju un sāpīgi kož. Ja ģimenē kādam ir alerģiska reakcija pret skudru kodumiem problēmas ir vēl lielākas.
- Bojā ēku konstrukcijas – dārzā vai apkārtējās teritorijās (apmetas ēku sienu, pamatu, grīdas, bruģa šķirbās un pakāpeniski tās palielina (ja var to izdarīt) vai veicina ūdens iekļūšanu. Ārzemēs ir skudras, kas arī mēdz grauzt koka konstrukcijas, bet mums Latvijā tādas nav sastopamas.
Kā cīnīties ar skudrām dārzā
Vēlaties mazināt skudru izplatību? Šī cīņa nav grūta un ja tā ir jūsu vienīgā problēma, varat sevi apsveikt. Latvijā dārzos mēdz iemājot arī zemesvēži un ūdensžurkas – kaitēkļi, kas nodara nesalīdzināmi lielāku postu un ir grūtāk uzvarami. Apskatīsim vairākas metodes, kuras var izmantot gandrīz jebkurā dārzā, lai tiktu galā ar skurdām.
Skudru pārvietošana
Situācijās, kad skudru pūznis nav pārāk liels, ir vērts apsvērt iespēju tās aiznest prom uz citu vietu. Lai to paveiktu pietiks ar lāpstu un spaini vai ķerru. Vienkārši saberiet skudras ar visām oliņām un zemi spainī. Pēc tam pārnesiet tās uz dārza malu vai kaut kur tālāk, kur tās netraucēs.
Ja pārvietosiet sarkanās skudras, uzvelciet biezākus cimdus, lai pasargātu plaukstas.
Zemes uzrakšana
Augsnes regulāra apstrāde (aršana, kultivēšana, frēzēšana) izjauc skudru plānus un liek tām meklēt citu mājvietu. Uzrakt zemi ar dakšu, lāpstu vai traktortehniku, iespējas un risinājumi ir dažādi. Protams, jaukt ārā jau iekoptas dobes nebūtu prāta darbs, taču uzrušināt augsni vienmēr ir iespējams. Kad ar to vien nepietiek, ir vērts apsvērt iespēju aiznest skudru pūzni projām.
Skudru ceļu bloķēšana – ar atbaidīšanu
Skudras ir bara dzīvnieki. Tiklīdz viena atrod labu ceļu, tai pavisam drīz seko nākamās un jau pavisam drīz taka var kļūt par skudru lielceļu.
Ja nevēlaties to pieļaut, apkaisiet skudru ceļu ar kādu atbaidošu līdzekli – kafijas biezumi, sāls, soda, kanēlis (pēdējais ir dārgs). Varat mēģināt pagatavot arī savus īpašos maisījumus. Skudras sastopoties ar šādu šķērsli, zaudēs orientēšanās spējas (traucēti ķīmiskie signāli) vai uzreiz meklēs apvedceļu.
Visbiežāk Latvijā mēs šādās reizēs (mājās) lietojam parasto sāli, bet tā cenai palielinoties, varam sākt eksperimentēt ar citiem paņēmieniem.
Atbaidoši augi
Iespējams, savā dārzā jau esat pamanījuši, ka dažiem augiem skudras tiecas mest līkumu. Pētersīļi, lavandas, klinģerītes, rozmarīns, bišķrēsliņi, arī ķiploki – šie ir tikai daži no augiem, kas skudrām netīk. Pamēģiniet iestādīt, piemēram, ķiplokus un lavandu dobītēs, no kurām vēlaties turēt skudras tālāk pa gabalu.
Laistīšana
Skudras meklē pārtiku un būvmateriālus virs zemes. Slapjā laikā tās paliek savā pūznī, kur rūpējas par pēcnācējiem un badojas vai barojas no rezervēm.
Viens no efektīviem veidiem kā atturēt skudras no jauniem karagājieniem ir dobju laistīšana. Paņemiet dārza šļūteni un aplaistiet zāli vai apstādījumus. Skudru aktivitāte automātiski mazināsies, taču tikai līdz brīdim, kamēr zāle apžūs.
Indēšana
Vecs zaptsūdens vai cukurūdens sajaukts ar raugu (vienādās daļās) ir skudrām tīkams gardums, taču reizē arī nāvējošs. Apēdot to, skudras sabojā savu zarnu traktu un aiziet bojā. Nežēlīgs, taču efektīvs veids kā mazināt skudru invāziju. Var izmantot arī citas kukaiņu indes, piemēram, borskābi, ko agrāk lietojām novusa spēlēšanā. Lauksaimniecības un dārza preču veikalos ir pieejami arī speciālie līdzekļi (insekticīdi), kas paredzēti skudru apkarošanai.
Ūdens aizsardzība
Skudras apstāsies pie jebkura ūdens šķēršļa. Mazdārziņu saimniekiem, kas vēlas īpaši aizsargāt vienu vai vairākus puķupodus, var palīdzēt to ievietošana lielākā ūdens bļodā. Teorētiski varētu arī izveidot ap dārzu izveidot tranšeju, kas betonēta izklāta ar gareniski pārgrieztām ūdens caurulēm. Ielejot šādā tranšejā ūdeni, dārzs būtu praktiski pilnībā pasargāts no skudru ielaušanās.
Dabīgie ienaidnieki
Putni, vardes, krupji – skudrām ir dažādi dabīgie ienaidnieki. Pievilināt tos “uz sitiena” nav iespējams, taču mēs varam izveidot abiniekiem un putniem piemērotu vidi, t.sk., uzstādot putnu būrīšus. Visvairāk mūs šeit interesē strazdi, bezdelīgas, zīlītes, sarkankrūtīši un dzeņi, taču ir arī citi putni, kas labprāt mielojas ar skudrām.
Līmlentes
Pavasarī, kad jāaizsargā augļu koki un krūmi no laputīm, ir vērts tos aizsargāt ar speciālajām līmlentēm. Tās būs noderīgas ne tikai pret skudrām, bet arī citiem kaitēkļiem – kukaiņiem un tārpiem, kas centīsies rāpties kokā. Šeit svarīgi pielūkot, lai skudras nevarētu uzkāpt kokā virs līmlentes pa kādu blakus augošu zāles stiebru, zaru vai krūmu. Šis ir ļoti efektīvs veids, taču pārsvarā tiek izmantots tikai dārzā esošo vai piemājas augļu koku aizsardzībai.